Celine Dion varovala fanúšikov pred „falošnými“ skladbami generovanými AI , ktoré kolujú online.
Vo vyhlásení zverejnenom včera (7. marca) zástupcovia speváka ‚It’s All Coming Back To Me Now‘ napísali: „Všimli sme si, že nepovolená, umelou inteligenciou generovaná hudba, ktorá údajne obsahuje hudobné vystúpenia Celine Dion, meno a podobizeň, v súčasnosti koluje online a medzi rôznymi poskytovateľmi digitálnych služieb.
Pokračovalo: „Upozorňujeme, že tieto nahrávky sú falošné a neschválené a nie sú to piesne z jej oficiálnej diskografie.“
Hoci nepomenovali žiadne konkrétne piesne, umelou inteligenciou vygenerovaný cover Dion, ktorý spieva gospelovú pieseň „Heal Me Lord“, bol nedávno odovzdaný na YouTube a nazhromaždil viac ako jeden milión videní.
Dion sa pripojila k množstvu hudobníkov, ktorí v minulom roku bojovali proti AI. Najmä v Spojenom kráľovstve umelci protestujú proti vládnym plánom zmeniť zákon o autorských právach, aby umožnili vývojárom AI plne využívať obsah tvorcov na internete, ak ide o dolovanie údajov alebo textov na pomoc pri vývoji ich modelov.
Návrhy by dali umelcom alebo tvorcom „rezerváciu práv“, aby sa odhlásili, no kritizovali ich mnohí, ktorí sa domnievajú, že pre jednotlivca by nebolo možné upovedomiť tisíce rôznych poskytovateľov služieb AI alebo monitorovať, čo sa stalo s ich prácou na celom internete.
Nedávno Brian May z Queenu prehovoril o vládnom návrhu a pre Daily Mail povedal : „Obávam sa, že už je príliš neskoro – táto krádež už bola vykonaná a je nezastaviteľná, ako toľko invázií, ktoré do našich životov robia obludne arogantní miliardári vlastníci Al a sociálnych médií. Budúcnosť je už navždy zmenená.“
Paul McCartney tiež kritizoval navrhované zmeny a povedal, že ak budú pokračovať, umožní AI okradnúť umelcov a povedie to k „strate kreativity“ .
Podobne Jimmy Page z Led Zeppelin zaútočil proti týmto návrhom a povedal: „Keď AI zoškrabuje obrovskú tapisériu ľudskej kreativity, aby vytvorila obsah, často to robí bez súhlasu, pripisovania alebo kompenzácie. Toto nie je inovácia; je to vykorisťovanie.“
Viac ako 1000 umelcov vrátane Damona Albarna , Kate Bushovej a Annie Lennoxovej vydalo tichý album na protest proti plánovaným zmenám zákonov o umelej inteligencii, ktoré plánuje vláda Spojeného kráľovstva.

Vplyv rastúceho využívania AI v hudobnom priemysle je už teraz výrazný. Len pred dvoma mesiacmi nová štúdia zdieľala ostré varovanie, že ľudia pracujúci v hudbe pravdepodobne počas nasledujúcich štyroch rokov stratia štvrtinu svojho príjmu v dôsledku umelej inteligencie.
Táto predpoveď prichádza, keďže ročný trh s generatívnou AI je v súčasnosti 3 miliardy EUR a očakáva sa, že do roku 2028 vzrastie na 64 miliárd EUR.
Presunula sa aj do roku 2025, pričom streamovacia platforma Deezer uvádza, že denne sa na platformu odošle približne 10 000 skladieb vygenerovaných umelou inteligenciou – čo predstavuje približne 10 percent všetkých jej odovzdaných hudobných súborov.
Minulé leto bol Nick Cave aj naďalej hlasným odporcom vzostupu AI v hudbe a povedal, že jej používanie v tomto odvetví je „neuveriteľne znepokojujúce“ a bude mať „ponižujúci účinok“ na kreatívcov.
„Jeho zámerom je úplne obísť druh nepohodlia umeleckého boja a prejsť priamo ku komodite, ktorá odráža nás, akí sme, ako ľudské bytosti, čo sú len veci, ktoré konzumujú veci. Už nevyrábame veci. Len konzumujeme veci. Je to desivé,“ povedal.